Çektiğiniz fotoğrafları internet üzerinden satarak para kazanmanızı sağlayan istockphoto gibi stok fotoğraf siteleri uzun zamandır hayatımızda var. Birçok fotoğraf sanatçısı için de stok fotoğrafı satmak ciddi bir gelir kapısı.
Cep telefonu kullanımının yaygınlaşması ile fotoğraf çekmek her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplıyor. Akıllı telefon üreticileri de fotoğraf çekme kültürünün giderek yaygınlaşmasını görerek yeni çıkardıkları her modelde kamera özelliklerini sürekli geliştiriyorlar.

Çektiğimiz bu fotoğrafları hızlı şekilde düzenlememizi sağlayan instagram gibi uygulamalar ile de mobil cihazlarımızla fotoğraf çekmek giderek daha da keyifli bir hal aldı.
Mobil uygulama geliştirici İsveç firması FOAP AB de akıllı telefonların bizlere kazandırdığı bu alışkanlığı görerek Foap adını verdiği bir iphone uygulaması geliştirdi. Aslında stok fotoğrafçılığı iş modelini iphone camiası için uyarladılar da diyebiliriz.

Foap ile iPhone’da Fotoğraf Çekerek Para Kazanma:

Foap uygulamasını iPhone’unuza indirerek bir hesap oluşturduktan sonra iphone’da çektiğiniz fotoğrafları uygulamaya yüklemeniz ve daha çok kişiye ulaşması için doğru şekilde etiketlemeniz gerekiyor. Foap fotoğrafların tanesini 10 Amerikan dolarına satıyor ve fotoğraf sahibine her satış başına 5 dolar ödeme yapıyor. Aynı fotoğrafın her satışında fotoğraf sahibine 5 er dolar ödenmeye devam ediyor.

Şirketler veya tasarımcılar da 10 dolar vererek satın aldıkları fotoğrafların telif haklarını alarak kendi mecralarında kullanım iznini ellerine geçirmiş bulunuyorlar.

Foap’un fotoğraf sahiplerinden sadece bir önemli isteği var. Foap, iPhone’larınız ile çektiğiniz fotoğrafların sadece ham hallerini uygulamaya yüklemenize izin veriyor. Yani filtrelerle değiştirilmiş fotoğraflarınızı Foap’a satılmaları için ekleyemiyorsunuz.

“iPhone Fotoğraflarınız ile Para Kazandıran Uygulama: Foap” için bir yanıt

  1. Anonim dedi ki:

    beni de panpişin yapsan çok mutlu olurum. lütfen bu isteğimi geri çevirme. mavi gözlü pembiş yanaklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*